Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUtrudnienia w eksporcie drewna i tarcicy z Ukrainy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2016-04-05 14:37:48
aktualności, moratorium, eksport drewna

Od 1 listopada 2015 r. Ukraina wprowadziła 10-letnie moratorium na eksport drewna okrągłego

Od 1 listopada 2015 r. Ukraina wprowadziła 10-letnie moratorium na eksport drewna okrągłego.

Zgodnie z nowelizacją ustawy „O zasadach państwowej regulacji działalności podmiotów gospodarczych, związanej z dystrybucją i eksportem drewna” (ustawa podpisana została przez Prezydenta Ukrainy P. Poroszenkę na początku lipca 2015 r. – vide: informacja z dnia 9 lipca 2015 r.) z dniem 1 listopada 2015 r. w Ukrainie obowiązuje zakaz eksportu drewna okrągłego (kod celny zgodnie z ukraińskim klasyfikatorem towarowym UKTZED 4403) z wyłączeniem drewna sosnowego. W przypadku drewna sosnowego moratorium wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Ponadto od 10 października 2015 r. nabrał mocy prawnej pkt. 3 w/w ustawy, zakładający obowiązek uzyskiwania przez eksporterów drewna (nie dotyczy drewna okrągłego objętego w/w moratorium) i tarcicy certyfikatów pochodzenia danych produktów wydawanych przez nadleśnictwa w celu ich wywiezienia za granicę Ukrainy.

Wprowadzenie w/w normy prawnej całkowicie zablokowało eksport drewna sosnowego i tarcicy z Ukrainy, bowiem Gabinet Ministrów Ukrainy nie opracował w ustanowiony ustawą terminie 3 miesiący procedury wydania w/w certyfikatu. Na dzień dzisiejszy większość ukraińskich tartaków zmuszona została do wstrzymania swojej działalności.

Źródło: „Diłowyj Wisnyk”