Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWspółpraca regionalna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 15:24:23
ukraina, handel, eksport, import, gospodarka

Współpraca transgraniczna i międzyregionalna rozwija się na kilku poziomach, poczynając od kontaktów międzyrządowych, poprzez współpracę samorządów regionalnych i lokalnych.

Ważnym elementem koordynowania współpracy przygranicznej i międzyregionalnej jest Polsko-Ukraińska Międzyrządowa Rada Koordynacyjna ds. Współpracy Międzyregionalnej. Jej prace koncentrują się wokół rozwoju regionów przygranicznych, funkcjonowania i rozbudowy przejść granicznych, promocji współpracy gospodarczej i turystyki transgranicznej, ochrony środowiska, kultury i edukacji oraz przeciwdziałania katastrofom i klęskom żywiołowym.

 

 

Największą aktywność w rozwoju współpracy regionalnej wykazują województwa przygraniczne: podkarpackie i lubelskie, jednak szeroki zakres współpracy realizują także województwa: dolnośląskie, mazowieckie, śląskie i pomorskie. Głównymi partnerami po stronie ukraińskiej są obwody: lwowski, odeski, wołyński oraz iwano-frankowski.

Współpraca zorientowana jest na takie dziedziny jak: gospodarka, handel, turystyka, ochrona środowiska, kultura i nauka. Wszystkie szesnaście polskich województw ma podpisane umowy partnerskie z obwodami ukraińskimi. Ze strony ukraińskiej – siedemnaście obwodów (niektóre z kilkoma partnerami). Najbardziej aktywne pod tym względem są obwody zachodnioukraińskie: lwowski (pięć umów), wołyński i iwano-frankiwski (po trzy), a także odeski (cztery).

Według informacji MSWiA RP, około 90 polskich miast ma podpisane umowy o współpracy partnerskiej z miastami ukraińskimi. Liczba miast po stronie ukraińskiej – stron tych umów – jest mniejsza ze względu na fakt, iż niektóre ukraińskie miejscowości podpisały więcej niż jedną umowę o współpracy partnerskiej. Najbardziej aktywnym partnerem dla polskich miast jest Kamieniec Podolski, ponadto Łuck, Kijów, Lwów i Turka.

Na granicy polsko-ukraińskiej działają euroregiony Karpacki oraz Bug. Współpraca rozwija się także w ramach programu ENPI 2007-2013 (budżet 186,2 mln euro). Ważnym elementem jest również Program Sąsiedztwa, który ma na celu promowanie współpracy w rejonach przygranicznych w dziedzinie ochrony środowiska, zapobiegania katastrofom naturalnym i wywołanym ingerencją człowieka, a także zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

</h3>TBZ dentysta<br />Popiela 13<br />Toruń 87-100<br /><a href = 574 786 931
574 786 931
TBZ dentysta
tbzdentysta@gmail.com Renomowany gabinet sto">

TBZ dentysta
Popiela 13
Toruń 87-100
574 786 931...
TBZ dentysta Popiela 13 Toruń 87-100 574 786 931 TBZ dentysta tbzdentysta@gmail.com Spraw...
Polska - Toruń 2021-03-03 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert