Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZagraniczne inwestycje w sektor rolniczy na Ukrainie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2015-10-11 19:41:18
aktualności

Zainteresowanie ukraińskim sektorem rolnym wśród inwestorów zagranicznych jest dość duże.

Zainteresowanie ukraińskim sektorem rolnym wśród inwestorów zagranicznych jest dość duże. Wg słów Ministra Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy A. Pawlenki, pod koniec marca 2015 r. korporacja inwestorów prywatnych OPIC (USA) wyraziła gotowość zainwestowania około 250 mln USD w podwyższenie efektywności ukraińskiego sektora rolnego, w tym m.in. w projekty związane z produkcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W maju 2015 r. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy osiągnęło porozumienia z przedstawicielami Banku Światowego odnośnie współpracy w zakresie wdrożenia innowacyjnych technologii i badań w rolnictwie.

Wśród najważniejszych zagranicznych inwestorów w ukraiński sektor rolniczy Minister A. Pawlenko wymienił takie światowe koncerny jak m.in.: DuPont Pioneer, Cargill, Bunge, Monsanto, John Deere, Agco. Z kolei wśród najbardziej atrakcyjnych kierunków inwestowania wskazano produkcję nasion, produkcję maszyn rolniczych, odnawialne źródła energii, technologie energooszczędne.

***

Wg stanu na 1 stycznia 2015 r. poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych w gospodarkę Ukrainy wyniósł 45,92 mld USD (spadek o 19,5% w porównaniu do poziomu inwestycji z początku 2014 r.), co stanowi 1072 USD per capita. W szczególności wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w sektor rolno-spożywczy wg stanu na 1 stycznia 2015 r. wyniosła 3,32 mld USD, z czego 2,7 mld stanowiły inwestycje w rozwój produkcji artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych, a 612,3 mln USD w rolnictwo, gospodarkę leśną i przemysł rybny. 

Zgodnie z danymi Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy, w roku 2014 poziom produkcji w sektorze rolnym na Ukrainie wzrósł w porównaniu z 2013 r. o 2,8%. W roku 2015 wskaźnik ten (wg wstępnych ocen) może zwiększyć się o 1,8% w porównaniu z rokiem 2014.

Analizy na temat sytuacji inwestycyjnej w Ukrainie oraz poszczególnych branży gospodarki ukraińskiej zamieszczone są na stronie internetowej Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie www.kiev.trade.gov.pl w zakładce „Analizy rynkowe”.

 

 Źródło: „Biznes”, „Unian”