Zgodnie z tym raportem Ukraina (29 punktów; wzrost o 2 punkty w porównaniu ze wskaźnikiem 2015 r.) zajęła - wraz z takimi krajami jak: Kazachstan, Federacja Rosyjska, Nepal oraz Iran - 131. miejsce na 176 krajów objętych oceną w tegorocznym rankingu percepcji korupcji (w 2015 r. – 130. miejsce, a w 2014 r. – 142. miejsce). Polskę w w/w rankingu uplasowano na 29. miejscu.
Najniższy poziom korupcji wg raportu „Transparency International” odnotowywany jest w Danii, Nowej Zelandii, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii oraz Singapurze. Najwyższy - w przypadku Sudanu Południowego, Korei Północnej oraz Somalii.
W komentarzach do w/w raportu eksperci „Transparency International” podkreślają, iż polepszenie rankingu Ukrainy w raporcie dot. poziomu korupcji na świecie związane jest z polepszeniem się w kraju tendencji w zakresie wykrycia korupcji oraz wdrażaniem reformy antykorupcyjnej. Wskazuje się również na zmniejszenie się przypadków nadużycia stanowiska służbowego przez urzędników i funkcjonariuszy państwowych. Jednak nadal pozostaje nieuregulowana kwestia pociągnięcia do odpowiedzialności osób, którym zarzucono korupcję.
* * *
Indeks Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index, CPI) stanowi ocenę odczuwalności przez przedsiębiorców i analityków z całego świata, w tym ekspertów z danego kraju poziomu korupcji w danym kraju. Każdy kraj oceniany jest w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0 (największa korupcja). Ranking układany jest według ilości uzyskanych punktów od największej do najmniejszej.
Zjawisko korupcji jest jednym z najczęściej wymienianych przez działające na Ukrainie firmy utrudnień w rozwoju działalności gospodarczej w tym kraju.
Źródło: Transparency International, „Ekonomiczna Prawda”