Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu2014 rok - najgorszy od II wojny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 14:14:18
ukraina, pkb, gospodarka, bank centralny

Ukraina odnotowała w 2014 r. spadek PKB o 7,5 proc. i był to najgorszy rok "od czasu drugiej wojny światowej" - oceniła 30 grudnia 2014 r. na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Ukrainy Wałeria Hontariewa.

"Nasz kraj nie miał tak trudnego roku co najmniej od drugiej wojny światowej" - powiedziała dziennikarzom Hontariewa. Jak sprecyzowała, stopa inflacji osiągnęła pod koniec listopada 21 proc. z powodu szybkiego skurczenia się rezerw złota i rezerw walutowych.

"Myślę, że to, co przeżyliśmy w tym roku, już nigdy się nie powtórzy. Bez cienia wątpliwości wchodzimy w 2015 rok z optymizmem" - zaznaczyła.

Hontariewa zabrała głos nazajutrz po uchwaleniu przez parlament oszczędnościowego budżetu na 2015 rok, co pozwoli Ukrainie otrzymać kluczową dla niej pomoc finansową z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz od innych międzynarodowych kredytodawców.

 

W kwietniu 2014 r. MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy, obejmujący 17 mld dol. do 2016 roku. Chcąc otrzymać program pomocowy, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej państwa i wzrostu gospodarczego, Kijów musi wprowadzić reformy gospodarcze i administracyjne.

Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe, bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia 2014 r., gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld dol. od MFW i innych międzynarodowych pożyczkodawców.

W związku z dokonaną przez Rosję aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie Ukraina straciła w 2014 roku 20 proc. dochodów, jej rezerwy walutowe zmniejszyły się do ok. 10 mld dol., deficyt budżetowy wynosi 4 proc. PKB, a spadek PKB - 7,5 proc.

Źródło: PAP