Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPerspektywy rozwoju ukraińskiego eksportu produktów przetworzonych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2017-05-19 08:38:41
produkty przetworzone

Eksport towarów przez Ukrainę w 2016 roku w porównaniu do roku poprzedniego zmniejszył się o 4,1%.

W poprzednim roku Ukraina eksportowała swoje towary i usługi praktycznie do wszystkich państw świata, jednak w związku z trwającym konfliktem z Rosją ukraińscy producenci byli zmuszeni zdywersyfikować rynki dostaw zwiększając dostawy przede wszystkim do państw Unii Europejskiej. Z coraz większym zainteresowaniem miejscowi przedsiębiorcy traktują również rynki azjatyckie i afrykańskie.

W strukturze eksportu Ukrainy dominowały produkcja przemysłu rolno-spożywczego (42%), metalurgicznego (22,9%), przemysłu maszynowego (4,34%), produkty mineralne (2,73%) oraz produkty przemysłu chemicznego (1,97%). W roku poprzednim tylko sektor rolno-spożywczy odnotował wzrost eksportu (o 5%) w porównaniu do roku poprzedniego, natomiast pozostałe sektory odnotowały znaczące spadki (przemysł chemiczny o 22,7%, metalurgia o 12%, produkty mineralne o 12%, przemysł maszynowy o 9,2%).

Towary eksportowane przez Ukrainę w dużej mierze charakteryzują się niskim stopniem przetworzenia. Tendencja ta pozostaje niezmienna i nawet się umacnia o ile w ciągu ostatnich dwóch lat w ukraińskim eksporcie zwiększył się udział towarów nisko lub nie przetworzonych, szczególnie produktów sektora rolno-spożywczego.

Rekordowy w 2016 roku urodzaj i niewielkie ożywienie przemysłu ciężkiego idą jednak w parze ze spadającymi cenami na tradycyjne towary ukraińskiego eksportu (zboża, metale, surowce). W związku z zaistniałą sytuacją duże perspektywy stoją przed gałęziami gospodarki, które mogą zwiększyć stopień przetwórstwa i eksportować produkty z większą wartością dodaną. Należą do nich na przykład:

  • produkty sektora rolno-spożywczego, szczególnie: produkty mięsne, sery, mąka, soki jabłkowe, masło, mleko w proszku;
  • produkty biotechnologia żywności: gluten, syropy cukrowe, kwas cytrynowy, lizyna);
  • produkty przemysłu drzewnego oraz papierowo-kartonowego;
  • produkty przemysłu chemicznego: pestycydy, farmaceutyka, mydło oraz środki myjące;
  • produkty przemysłu lekkiego, szczególnie odzież i obuwie;
  • materiały budowlane (ceramika, szkło-float) oraz meble;
  • produkty obróbki metali, szczególnie walcówka, pręty metalowe, wyroby z tytanu, rury, śruby;
  • produkty przemysłu maszynowego, szczególnie: środku transportu, technika komputerowa, AGD, technika rolnicza, sprzęt górniczy, dźwigi.

Źródło: "Biznes"