Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAktualna sytuacja na ukraińskim rynku IT

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2016-04-25 15:55:13
aktualności, it

Nie zważając na trudną sytuację gospodarczą w Ukrainie w 2015 roku branża IT wygenerowała 4% PKB kraju.

Branża IT ta jest liderem gospodarki ukraińskiej pod względem wielkości przyciąganych inwestycji. W ogólnoświatowym ratingu dot. poziomu dochodów freelancerów IT, Ukraina jest na czwartym miejscu wśród światowych liderów po Indiach, USA i Filipinach. W 2015 r. udział Ukrainy w sferze outsourcingu usług IT wśród krajów Europy Wschodniej stanowił 31% ( w 2014 r. - 33%, w 2013 r. - 40,6% ).

Zgodnie z informacją, opublikowaną przez portal IT Outsourcing News, Ukrainę uplasowano na pierwszym miejscu wśród krajów Europy pod względem dynamiki rozwoju IT outsourcingu i oprogramowania. Obecnie w Ukrainie pracuje około 100 tys. specjalistów IT. W Ukrainie 59% specjalistów IT zatrudnionych jest w sektorze outsourcingu, 28,5% pracuje dla firm IT wytwarzających własne produkty, a 4,5% - działa w sektorze start-upów. Równocześnie ukraiński rynek IT boryka się z migracją zagraniczną specjalistów danej branży. Wg danych topsdex.org, www.itu.int oraz DOU, co roku z Ukrainy wyjeżdża za granicę 5% programistów.

Wg danych IT Outsourcing News, w 2015 r. z Ukrainy wyeksportowano oprogramowanie na kwotę około 2,5 mld USD, przy czym około 80% odbiorców to klienci z USA.

W raporcie Światowego Forum Ekonomicznego pt. „Globalny raport o rozwoju technologii informacyjnych”, Ukraina zajęła 71. miejsce na świecie pod względem skali rozwoju technologii informacyjnych (dla porównania w rankingu za 2014 r. Ukrainę uplasowano na 81. miejscu).

W lutym 2016 r. cztery ukraińskie firmy IT: „SoftServe”, „Eleks”, „Miratech” oraz „Sortengi” znalazły się w międzynarodowym wykazie najlepszych spółek outsourcingowych świata.

Źródło: „Biznes”, „Sprawocznik Ekonomista”

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

intermedialna.pl Blog

Oferta przeznaczona dla firm zainteresowanych artykułem sponsorowanym na blogu intermedialna.pl
Polska - Swarzędz 2022-04-26 Dodał: Wojciech Fedczyn IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Pompy ciepła

Pompy ciepła Katowice to popularne urządzenia grzewcze, które są w stanie pobierać energię ciepln...
Polska - SZCZECIN 2022-02-06 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

SEO co to jest

Obecność firmy w Internecie to współcześnie jedna z podstaw jej efektywnego prowadzenia. SEO co t...
Polska - SZCZECIN 2021-12-27 Dodał: Adam grabowski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert