Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWyniki ukraińskiego sektora IT w 2015 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2016-03-14 15:09:57
aktualności, rynek it

Czasopismo „Forbes” przedstawiło informację na temat sytuacji w ukraińskim sektorze IT w 2015 r.

Zgodnie z opublikowaną w w/w czasopiśmie informacją, na dzień dzisiejszy sektor IT w Ukrainie jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki ukraińskiej. Sektor IT jest również jedną z najbardziej aktywnych branż pod względem poziomu pozyskiwanych inwestycji. W szczególności w 2015 r. wartość inwestycji w ukraiński sektor IT wyniosła 100 mln USD. Obroty rynku w roku ubiegłym osiągnęły poziom 2,4 mld USD, a udział tego sektora w generowaniu PKB Ukrainy wyniósł około 3%. Co roku sektor odnotowuje przyrost na poziomie 30-35%. Zakłada się, iż do 2020 r. wartość rynku IT na Ukrainie zwiększy się 7-krotnie.

Szacuje się, iż na dzień dzisiejszy ilość IT specjalistów i przedsiębiorców działających w danym sektorze waha się od 74 tys. do 100 tys. osób. Liczba absolwentów kierunków informatycznych w Ukrainie wynosi 16 tys. osób rocznie. Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalisty IT w Ukrainie wynosi 2000 USD, a liczba tworzonych nowych miejsc pracy w sektorze kształtuje się na poziomie około 20 tys.

Pomimo faktu, iż branża IT w Ukrainie jest jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów gospodarki, a roczne dochody wpływające do budżetu państwa z tytułu eksportu przez przedsiębiorstwa IT usług i produktów informatycznych wynoszą 80 mln USD, działalność przedsiębiorstw jest częstym obiektem kontroli organów fiskalnych (w większości przypadków bezpodstawnych). Zgodnie ze źródłami „Forbes ’a” - rok 2015 był rekordowym pod względem przeprowadzonych przez organy fiskalne kontroli przedsiębiorstw branży IT. Przy czym wskazuje się, iż często w wyniku przeprowadzonej przez funkcjonariuszy organów fiskalnych kontroli, działalność przedsiębiorstw była blokowana w związku z tymczasowym zajęciem przez organy kontroli większej części urządzeń spółek (serwerów i sprzętu).

Źródło: „Forbes”