Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kijowie-Bykowni

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tetiana Chuzha | 2019-04-25 10:47:34
uroczystości, obchody zbrodni katyńskiej, kijów-bykownia

13 kwietnia br. odbyły się obchody rocznicy zbrodni katyńskiej na Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni z udziałem Ambasadora RP na Ukrainie, Bartosza Cichockiego. Również w uroczystościach udział wzięli Przedstawiciele Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie i instytucji otoczenia biznesu. Podczas uroczystości zostały złożone przez delegacje i uczestników wieńce na części polskiej i ukraińskiej a także została odmówiona modlitwa w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Przemówienie wygłosił Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

Zbrodnia katyńska to zbrodnia wojenna dokonana na polecenie najwyższych władz ZSRR przez funkcjonariuszy NKWD na żołnierzach Wojska Polskiego, którzy zostali jeńcami wojennymi po uzgodnionej z III Rzeszą w pakcie Ribbentrop-Mołotow agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Wśród ofiar jest także kilkutysięczna grupa funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Ponadto ofiarami zbrodni było ponad 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR terenów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 

 

 

Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni – polski cmentarz wojskowy w Bykowni na Ukrainie otwarty w 2012 r. jako czwarty cmentarz katyński, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie. W zbiorowych mogiłach cmentarza spoczywają szczątki 3435 polskich obywateli z Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowanych w 1940 roku.