Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUdział Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie w XII Forum Europa-Ukraina oraz III Targach Wschodnich

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Sławomir Roszczenko | 2019-01-29 08:36:55
forum europa-ukraina, targi wschodnie, rzeszów, ekspansja, inwestycje, polska, ukraina

Polska Agencja Inwestycji i Handlu była partnerem Forum Europa – Ukraina. Wydarzenie organizowane jest od 2007 roku, przez Instytut Studiów Wschodnich. Głównym tematem dwunastego już Forum była kwestia kontynuacji procesu reform i modernizacji Ukrainy w sytuacji możliwych zmian na szczycie władzy w Kijowie w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych zaplanowanych w roku 2019.

W tegorocznym Forum goście z Polski i Ukrainy mieli okazję uczestniczyć w dwóch dniach debat i spotkań, które odbywały się w ramach 4 linii programowych (Gospodarka i Rozwój, Integracja Europejska i Reformy, Polityka Międzynarodowa oraz Społeczeństwo). Podczas Sesji plenarnych kluczowi decydenci rozmawiali o współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy i krajów europejskich. W programie znalazło się ponad 30 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym a także 10 prezentacji ukraińskich regionów, wybranych sektorów gospodarki etc.

Sprzyjający klimat inwestycyjny jest jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy ekspansji na obcy rynek. Tematowi „Jak zbudować atrakcyjny klimat inwestycyjny?” był poświęcony panel dyskusyjny pod patronatem PAIH. Panel odbył się w dniu 24 stycznia w linii programowej Gospodarka i Rozwój XII Forum Europa-Ukraina.

Na zaproszenie Organizatorów oraz Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie w panelu wzięli udział następujący goście:

Grzegorz Szatkowski, Prezes Zarządu, Kredobank / Grupa PKO Bank Polski, Ukraina

Jacek Matusiak, Prezes Zarządu, PZU Ukraina, Polska

Krzysztof Siedlecki, Członek Zarządu, MSPPU, Ukraina

Piotr Pomian-Kruszyńki, Dyrektor Obszaru I Ekspansji Zagranicznej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Polska

Moderatorem natomiast był Redaktor Naczelny Wprost Pan Jacek Pochłopień.

Podczas panelu doświadczeni praktycy z wieloletnim stażem na ukraińskim rynku podzielili się swą unikalną wiedzą i doświadczeniem. Ukraina startując z tego samego poziomu co Polska na początku zmian transformacji ustrojowej nie jest oczywiście tak daleko jak my, ciągle poważnym problemem jest korupcja, niewydolna i rozbudowana biurokracja, tempo reform w sądownictwie oraz takich sferach jak medycyna czy decentralizacja administracji nie jest wystarczające. Pomimo jednak wielu problemów i wyzwań stojących przed naszym wschodnim sąsiadem, praktycznie każdy z panelistów pozytywnie oceniał możliwości i szanse inwestowania w Ukrainie dla polskich firm. Elementami sprzyjającymi są prowadzone już obecnie reformy, przyśpieszenie procesów prywatyzacyjnych czy obranie jednoznacznego kursu na integrację euroatlantycką. Problem ze zdegradowaną ukraińską infrastrukturą może być zarazem szansą i okazją do zrobienia dobrego interesu. Wielką niewiadomą będą natomiast zbliżające się wybory Prezydenckie na wiosnę i parlamentarne zaplanowane na październik.

Po zakończeniu panelu odbyło się podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Międzynarodowym Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

III Targi Wschodnie

III Targi Wschodnie to najważniejsze wydarzenie towarzyszące XII Forum Europa – Ukraina. Targi skierowane były do tych firm, które chcą nawiązać lub poszerzyć współpracę biznesową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W tegorocznej edycji, odwiedzający G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe mogli zapoznać się z ofertą 120 wystawców z następujących branż: informatyka i nowe technologie; finanse; ubezpieczenia; budownictwo; motoryzacja i lotnictwo; FMCG; HR, a także turystyka i sport.

Podczas Targów Wschodnich w dniach 24-25.01.2019 r., dla uczestników forum oraz odwiedzających targi, ZBH Kijów zorganizowało stoisko informacyjne PAIH S.A. Stoisko cieszyło się powodzeniem zarówno wśród polskich jak i ukraińskich gości. Możliwości sprzedaży swoich produktów poszukiwali przedsiębiorcy produkujący materiały budowlane, drony, środki bezpieczeństwa, kotły oraz oczywiście produkty spożywcze, które cieszą się uznaniem i budują silną polską markę także na wielu innych zagranicznych rynkach. Pozostałe branże, które były także silnie reprezentowane to:

- logistyka i transport (kwestie dostaw towarów w transporcie międzynarodowym przy wykorzystaniu ukraińskich partnerów, kwestie prawne związane z realizacją kontraktów międzynarodowych, współpraca przygraniczna)

- ekologia i energetyka odnawialna (technologie związane z oczyszczaniem ścieków, przetwórstwem odpadów, prace inżynieryjne, możliwości współpracy z ukraińskimi samorządami lokalnymi)

- Informatyka i nowoczesne technologie (np. sprzedaż usług „w chmurze” dla ukraińskich klientów, czy wykorzystanie technologii satelitarnych do prac w dużych gospodarstwach rolnych)

Na stoisku ZBH Kijów polscy i ukraińscy przedsiębiorcy mogli uzyskać informacje na temat:

  • wsparcia udzielanego przez ZBH w Kijowie firmom zainteresowanym ekspansją na rynku ukraińskim,
  • prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie,
  • inwestowania w Polsce – dla ukraińskich podmiotów,
  • Branżowego Programu Promocji branży Moda Polska.

Natomiast w ramach partnerstwa ZBH Kijów z Optimum Consulting Group Sp. z o.o. oraz kijowską kancelarią prawną LBC Partners dla gości naszego stoiska przygotowaliśmy informację w następującym zakresie:

  • doradztwo podatkowe, księgowe i celne przy świadczeniu usług i sprzedaży towarów w Ukrainie,
  • realizacja inwestycji zagranicznych w Polsce i na Ukrainie,
  • ekspansja na rynek ukraiński szanse i zagrożenia,
  • konsultacji prawnych dla firm zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej w Ukrainie.

W drugim dniu forum kierownik ZBH Kijów Karol Kubica przeprowadził prezentację na temat: Wsparcie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców na Ukrainie przez ZBH Kijów.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert