.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuŚniadanie biznesowe na temat „Ochrona znaków towarowych ukraińskich przedsiębiorców na terenie Polski i UE”, 14 grudnia, Kijów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tetiana Chuzha | 2018-12-28 14:28:08
znak towarowy, euipo, własność intelektualna

Zagraniczne Biuro Handlowe w Kijowie i przedstawiciele Kancelarii Prawnej Domański Zakrzewski Palinka sp. k. przedstawili uczestnikom aktualne dla ukraińskiego biznesu informacje z zakresu ochrony znaków towarowych.

Radca prawny dr Aleksandra Auleytner jako Szef Praktyki Własności Intelektualnej DZP sp.k. oraz radca prawny Wojciech Dziomdziora przeprowadzili wykład na temat „Ochrona znaków towarowych przedsiębiorców ukraińskich na terenie Polski i UE”. W spotkaniu uczestniczyli ukraińscy przedsiębiorcy oraz prawnicy, m.in. pracownicy naukowi Instytutu Naukowo-Badawczego Własności Intelektualnej, kierownictwo Centrum Naukowo-Badawczego Ekspertyz Sądowych ds. Własności Intelektualnej Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy, PP „Ukrpatent”.

Omówiona została specyfika znaku towarowego jako aktywa firmy szczególnego typu, potencjalnie posiadającego wysoką wartość. Właśnie ten fakt, poza potrzebą zabezpieczenia interesów firmy przed nieuczciwą konkurencją, powinien skłonić przedsiębiorców do rejestracji znaku towarowego nie tylko na terenie własnego kraju, lecz również całej UE.

Polscy prawnicy na konkretnych przykładach pokazali, że nie wszystkie typy znaków towarowych teoretycznie nadające się do rejestracji tak samo łatwo uzyskują rejestrację w urzędach. Dość trudne jest zarejestrowanie jako znaku towarowego koloru, kształtu, o ile jest on uwarunkowany funkcją przedmiotu, zapachu lub niektórych haseł.

Opisane zostały etapy oraz koszty procesu rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Własności Intelektualnej UE (European Union Intellectual Property Office - EUIPO), a także podstawy odrzucenia wniosku o rejestrację.

Wielkie zainteresowanie wśród obecnych wywołała zasada funkcjonowania systemu rejestracyjnego, oparta na aktywności właścicieli znaków towarowych, których obowiązkiem jest monitorowanie zgłoszonych do rejestracji nowych znaków towarowych i zgłaszanie zaprzeczeń w przypadku, gdy występuje podejrzenie o naruszenie. W praktyce co piąty wniosek o rejestrację znaku towarowego w UE jest podważany przez właścicieli zarejestrowanych znaków towarowych, którzy do monitoringu korzystają z coraz bardziej zaawansowanego oprogramowania.