Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW Kijowie odbyło się IX Forum Międzynarodowe „Dni Polskiego Biznesu w Ukrainie"

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Sławomir Roszczenko | 2018-12-03 14:52:05
polska, ukraina, forum, dni polskiego biznesu w ukrainie, eksport, import, inwestycje, projekty

W tegorocznym forum, które miało miejsce 15 listopada, wzięło udział ponad 150 przedsiębiorców, urzędników, ekspertów oraz osób publicznych z różnych branż w Ukrainy i z Polski. Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu po raz pierwszy zostało współorganizatorem tego wydarzenia.

Polsko-ukraińskie fora biznesowe stały się już tradycją dla środowisk biznesowych obu krajów. Od 2014 r. rokrocznie jesienią w Kijowie odbywają się „Dni polskiego biznesu na Ukrainie”, natomiast na wiosnę w Warszawie - „Dni ukraińskiego biznesu w Polsce”.

Uczestnicy pierwszego panelu zastanawiali się nad ogólną sytuacją w polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Omówiono saldo wzajemnego eksportu i importu w latach po ukraińskim kryzysie 2014 roku, stwierdzono stopniową intensyfikację stosunków handlowych. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Tadeusz Kościński przedstawił ogólny obraz relacji gospodarczych między Ukrainą a Polską. Michał Giergoń zwrócił uwagę na poprawę klimatu inwestycyjnego na Ukrainie oraz postępy w walce z korupcją i poprawie systemu sądownictwa. „Z każdym rokiem, z każdym miesiącem stajemy się ważniejszymi partnerami, ale nas jeszcze czeka długa droga”, – powiedział Jacek Kluczkowski, moderator panelu dyskusyjnego.

W ramach dyskusji panelowej pt. „Korytarz transportowy Odessa-Gdańsk: jakie perspektywy współpracy i jaka gotowość infrastruktury celnej, portowej, kolejowej i drogowej?” dyskutowano o najważniejszych aspektach współpracy w obszarze transportu i logistyki, polsko-ukraińskich projektach infrastrukturalnych, problemach funkcjonowania przejść granicznych etc.

Szczególną uwagę zwrócono na polsko-ukraińskie projekty budowlane i infrastrukturalne. Zastanawiano się m.in. w które z nich warto zainwestować, jakie istnieją możliwości współpracy i perspektywy dla producentów materiałów i firm budowlanych. Szczególne zainteresowanie uczestników wywołały kwestie pomocy oferowanej przedsiębiorcom przez oba państwa, nowości w obowiązujących regulacjach prawnych oraz możliwości dostępu do instrumentów finansowych i bankowych. Uczestnicy uzyskali m.in praktyczne porady na temat wejścia na rynek polski, rejestracji firmy, obowiązujących regulacji podatkowych, rachunkowości, procedur celnych.