Projekt Polish-Ukrainian High-Tech Hub jest efektem połączenia dwóch rodzajów oczekiwań: z jednej strony przedstawiciele środowisk naukowych na Ukrainie poszukują finansowania swoich projektów i szans wejścia na europejskie rynki, z drugiej strony zaś polski rynek Venture Capital poszukuje nowych, perspektywicznych celów inwestycyjnych. W warunkach zaostrzającej się konkurencji państw o talenty high-tech Polska ma szansę na zajęcie miejsca hubu innowacji dla całego regionu.
Reportaż:
Otwierając spotkanie inicjator projektu, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie Bartosz Musiałowicz, powiedział m.in., że jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa zmierzająca do zainicjowania szerszej współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze finansowania innowacji, wychodząca z jednej strony naprzeciw potrzebom polskich inwestorów, z drugiej zaś spełniająca oczekiwania ukraińskich startupów.
Z kolei Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA Tomasz Pisula powiedział m.in., że Polska jest bramą dla ukraińskich startupów do Europy. Dzięki prawie 3 mld zł dostępnych w konkursie Start in Poland jesteśmy jednym z najlepszych miejsc na świecie dla tego typu projektów.
W otwarciu wydarzenia wzięli również udział Prezes Fundacji Startup Hub Poland Maciej Sadowski, Dyrektor Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Rozwoju i Technologii RP Przemysław Derwich, Wicedyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Marek Kuberski oraz Radca Ministra w Ministerstwie Rozwoju RP Krzysztof Siwek.
W ramach projektu Polish-Ukrainian High-Tech Hub każdy ukraiński startup, innowator, wynalazca i autor innowacyjnego projektu mógł wziąć udział w naborze projektów i zyskać szansę na spotkanie w Kijowie z polskimi inwestorami. Jedynym warunkiem wstępnym udziału w selekcji, było wypełnienie formularza aplikacyjnego w języku angielskim. Do rywalizacji o możliwość spotkania się z polskimi inwestorami zgłosiło się ponad 100 startupów z Ukrainy. Wśród zgłoszonych projektów największą grupę stanowiły propozycje z obszaru ICT (40%), nowatorskie rozwiązania technologiczne z zakresu robotyki, urządzeń medycznych itp. (20%), propozycje z zakresu biotechnologii i nauk o życiu (10%). Wśród zgłoszeń nie zabrakło również projektów związanych z przemysłem motoryzacyjnym, kosmicznym i in.
Następnie Fundacja Startup Hub Poland przeprowadziła wstępną ocenę potencjału zgłoszonych projektów i wytypowała 34 finalistów, którzy otrzymali możliwość zaprezentowania swych propozycji podczas spotkania z inwestorami. Zainteresowanie zapoznaniem się z w/w projektami zgłosiło 16 polskich funduszy Venture Capital, które wzięły udział w spotkaniu (dołączyło do nich również 10 funduszy działających na Ukrainie).
W ramach spotkania, moderowanego przez Prezesa Fundacji Startup Hub Poland Macieja Sadowskiego, finaliści konkursu przeprowadzili prezentację własnych propozycji przed audytorium inwestorów. Następnie odbyły się indywidualne spotkania inwestorów z autorami projektów, w formule speed-dating. Łącznie w wydarzeniu wzięło ok. 200 uczestników.
Projekt Polish-Ukrainian High-Tech Hub 2017 zrealizowano z inicjatywy Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie we współpracy z Fundacją Startup Hub Poland, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii RP, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA, Instytutu Polskiego w Kijowie oraz programu Polska Pomoc Rozwojowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.