Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPropozycja rozszerzenia preferencji handlowych Unii Europejskiej dla Ukrainy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2017-06-08 13:09:31
preferencje, unia europejska

Parlament Europejski uzgodnił możliwość rozszerzenia jednostronnych preferencji handlowych dla Ukrainy.

Stosowna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie udzielenia ukraińskim eksporterom dodatkowych preferencji handlowych (z wyłączeniem takich pozycji towarowych jak pomidory, pszenica i mocznik) podtrzymana została przez Parlament Europejski w dniu 1 czerwca 2017 r. Końcowa decyzja w w/w sprawie zapadnie podczas rozmów międzyresortowych UE, które odbędą się w dniu 12 czerwca 2017 r. w Strasburgu.

***

Pod koniec września 2016 r. Komisja Europejska wystąpiła z inicjatywą zwiększenia bezcłowych kontyngentów na szereg importowanych z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej towarów rolno-spożywczych. W szczególności zaproponowano zwiększenie kontyngentów na eksport z Ukrainy kukurydzy o 650 tys. ton, pszenicy – o 100 tys. ton, jęczmieniu – o 350 tys. ton, kasz i ziaren przetworzonych – o 7,8 tys. ton, żyta – o 4 tys. ton, miodu – o 3 tys. ton, soku z winogron – o 500 ton, pomidorów przetworzonych – o 5 tys. ton.

Źródło: „Unian”, „Nowosti APK”