Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLiberalizacja administracyjnych ograniczeń na rynku walutowym Ukrainy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2017-07-18 09:31:29
nbu, ograniczenia, liberalizacja, rynek walutowy

Narodowy Bank Ukrainy dokonał kolejnej liberalizacji administracyjnych ograniczeń rynku walutowego.

Bank centralny - w celu ułatwienia dostępu zagranicznych podmiotów gospodarczych do przeprowadzanych na Ukrainie procedur przetargowych – usunął główne ograniczenia administracyjne obowiązujące w tej sferze. Stosowne zmiany wprowadzono do Rozporządzenia NBU Nr 410 z dn. 13 grudnia 2016 roku. Zaznacza się, iż wprowadzone modyfikacje nie będą miały negatywnego wpływu na sytuację na międzybankowym rynku walutowym Ukrainy.

Zgodnie ze stosowną decyzją banku centralnego liberalizacji uległy następujące przepisy:

Ø zniesiono obowiązek odsprzedaży na rynku międzybankowym dochodów walutowych uzyskanych przez rezydentów Ukrainy - organizatorów przetargów/ aukcji wniesionych przez nierezydentów jako finansowe zabezpieczenie udziału w przetargu /aukcji (wadium, gwarancyjne zabezpieczenie, zastawa, zadatek);

Ø dozwolono bankom dokonywanie zakupu waluty obcej na zlecenie rezydentów Ukrainy, za wyłączeniem z ogólnej sumy zgromadzonych środków na rachunku walutowym rezydenta, środków pochodzących od nierezydentów wpłaconych jako finansowe zabezpieczenie udziału w przetargu /aukcji;

Ø podniesiono 4-krotnie limit środków zgromadzonych na rachunkach walutowych rezydentów uprawniający do zakupu dodatkowej waluty na rynku międzybankowym. Bankom dozwolono dokonywanie zakupu waluty obcej na zlecenie klientów, w przypadku których zakumulowano kwotę w walucie obcej w ekwiwalencie nie przekraczającym 100 tys. USD (dotychczasowy limit wynosił 25 tys. USD).

Powyższe zmiany weszły w życie w dniu dzisiejszym, tj. 23 lutego 2017 roku.

Źródło: Narodowy Bank Ukrainy