Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMoratorium na dokonywanie kontroli planowych przedsiębiorstw

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2017-01-16 15:49:48
moratorium, kontrole, podmioty gospodarcze, organy kontroli

W dniu 14 stycznia 2017 r. w gazecie rządowej „Uriadowyj Kurier” opublikowano ustawę zakładającą wprowadzenie tymczasowego moratorium na przeprowadzanie przez organy państwowe planowych kontroli podmiotów gospodarczych.

Zgodnie ze stosowną ustawą, moratorium obowiązuje do 31 grudnia 2017 r. Równocześnie w/w dokument przewiduje możliwość przeprowadzania przez organy państwowe w powyższym okresie kontroli pozaplanowych na podstawie:

- pisemnego wniosku podmiotu gospodarczego o przeprowadzenie pozaplanowej kontroli przez stosowne organy państwowe;

- decyzji sądu;

- w przypadku awarii, śmierci osoby, wskutek wypadku spowodowanego przez podmiot gospodarczy.

Pozaplanowa kontrola przedsiębiorstwa na podstawie uzasadnionego wniosku osoby fizycznej (ws. naruszenia jej praw przez dany podmiot gospodarczy), przeprowadzana może zostać wyłącznie po uzyskaniu przez organ kontroli stosownej zgody od Państwowej Służby Regulacyjnej, która z kolei zobowiązana jest do opublikowania na swojej stronie internetowej (przed rozpoczęciem kontroli) stosownego komunikatu w tej sprawie. Dokonywanie pozaplanowych kontroli podmiotu gospodarczego w przypadku braku publikacji wcześniejszego komunikatu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Ponadto w/w ustawa przewiduje szereg przypadków umożliwiających podmiotom gospodarczym odmówienie urzędnikom państwowym przeprowadzenia kontroli w przypadku braku stosownego zezwolenia Państwowej Służby Regulacyjnej.

Moratorium na planowe kontrole nie zostały objęte podmioty gospodarcze z branży energetycznej, przedsiębiorstwa komunalne, sektora papierów wartościowych oraz zakłady produkujące żywność.

Źródło: „Uriadowyj Kurier”