Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPlany zaprowadzenia unijnych zasad tranzytu towarów przez Ukrainę

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Viktoria Braga | 2017-01-11 15:20:57
aktualności, tranzyt, standardy europejskie, ukraina

W ramach systemowej reformy celnej w Ukrainie został podjęty pierwszy krok w kierunku ujednolicenia z unijnymi przepisami tranzytu towarów w Ukrainie.

Gabinet Ministrów Ukrainy uchwalił odpowiedni projekt ustawy, który zostanie przekazany do uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukrainy.

W/w projekt ustawy zakłada wprowadzenie zmian do Kodeksu celnego Ukrainy dotyczących dostosowania ukraińskich procedur tranzytowych do standardów europejskich, a mianowicie – do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej oraz do Konwencji o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym.

W szczególności, planuje się zaprowadzenie w Ukrainie deklaracji celnych, które są ujednolicone z deklaracjami stosowanymi w UE we wspólnej procedurze tranzytowej podczas handlu między stronami omawianych Konwencji.

Ponadto, w Ukrainie przewiduje się dokonanie formalności celnych funkcjonujących na poziomie międzynarodowym z wykorzystaniem europejskich systemów informacyjno-telekomunikacyjnych.

Przyjęcie w/w projektu ustawy przez RNU będzie milowym krokiem w kierunku przystąpienia Ukrainy do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej oraz do Konwencji o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym, co umożliwi przestrzeganie przez Ukrainę wspólnej procedury tranzytowej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Zaprowadzenie przepisów europejskich tranzytu towarów jest również jednym z zobowiązań Ukrainy zgodnie z Umową o Stowarzyszeniu z UE.

Zaznacza się, iż przystąpienie Ukrainy do wspólnej procedury tranzytowej spowoduje:

-zniesienie obowiązku sporządzenia deklaracji eksportowych dla towarów na granicy z UE (ujednolicone deklaracje będą sporządzane w Ukrainie podczas wysyłki eksportowej);

- gwarancje wydane przez ukraińskie banki będą ważne na terytorium wszystkich stron-uczestników Konwencji;

-zostanie rozwiązany problem wymiany informacją o towarach przemieszczanych przez wspólną granicę Ukrainy i krajów-członków UE.

- wykorzystanie przez przedsiębiorstwa jednolitej deklaracji celnej i jednolitej gwarancji do przemieszczenia towarów przyniesie korzystne zmiany dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw (eksporterów, przewoźników i importerów), w tym znaczne przyśpieszenie i obniżenie wartości dostaw towarów;

-zmniejszenie w ukraińskich urzędach celnych liczby celnych formalności niezbędnych do przeprowadzenia kontroli towarów i ładunków przemieszczanych w ramach tranzytu

- otrzymywanie przez ukraińskie organy celne od urzędów celnych innych krajów wstępnej informacji o ładunkach jeszcze przed przekraczaniem ukraińskiej granicy - umożliwi to dokonanie analiz operacji tranzytowych pod kątem ich ryzyka jeszcze przed dotarciem towarów na terytorium Ukrainy, jak również wcześniejsze określenie formy kontroli celnej oraz jej przeprowadzenia bez przetrzymywania ładunków podczas odprawy celnej.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów Ukrainy

 

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert