Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUkraina dołączy do opracowanego przez OECD/ G20 Planu BEPS

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2016-12-09 16:11:11
oecd, g20 planbeps

22 listopada 2016 roku Minister Finansów Ukrainy – Oleksandr Danylik ogłosił przystąpienie Ukrainy z dniem 1 stycznia 2017 roku do Planu BEPS (plan działań w zakresie zapobieganiazmniejszenia podstawy opodatkowania oraz nieopodatkowania dochodów przez firmy ).

BEPS - erozja podstawy opodatkowania i przerzucanie zysków (ang. „Base Erosion and Profit Shifting”, BEPS) polegająca na celowym działaniu podatników ukierunkowanym na pomniejszanie podstawy opodatkowania i przesuwanie dochodów do krajów o niższym opodatkowaniu lub braku opodatkowania, w celu optymalizacji podatkowej.

Przystąpienie Ukrainy do BEPS oznacza, że ​​państwo zobowiązuje się do wdrożenia minimalnego standardowego Planu BEPS, który obejmuje 4 następujące etapy:

  1. Walka z nadużyciami podatkowymi związanymi z wykorzystaniem specjalnych systemów podatkowych;
  2. Uniknikanie nadużyć przyzastosowaniu konwencji podatkowych;
  3. Ujawnienie informacji o użyciu systemów agresywnego planowania podatkowego;
  4. Zwiększenie skuteczności mechanizmów rozwiązywania sporów przyzastosowaniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania między państwami.

W związku z powyższym, w najbliższym czasie Ukraina powinna wnieść zmiany do swojegoustawodawstwa podatkowego zgodnie z globalnymi wytycznymi Planu BEPS.

 

Źródło: PwC Ukraine Flash Report; Ernst& Young