Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPoziom szarej strefy w Ukrainie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Viktoria Braga | 2016-08-08 23:54:29
aktualności, gospodarka, szara strefa, ukraina

Udział szarej strefy w 2015 r. w ukraińskiej gospodarce według szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii Gospodarczego i Handlu Ukrainy zmniejszył się w porównaniu z 2014 rokiem o 3% - do poziomu 40% PKB .

W okresie styczeń-marzec minionego roku poziom inflacji w Ukrainie wzrósł do 46% PKB, w kolejnym kwartale zaś obniżył się do poziomu 42% PKB. W drugiej połowie 2015 r. inflacja stanowiła 40% PKB. Należy podkreślić, iż udział szarej strefy w rynku w 2015 roku był znacznie wyższy niż ten wskaźnik w latach 2011-2013 utrzymujący się na poziomie 34-35% PKB.

Pozytywną dynamikę potwierdzają cztery metody zastosowane przez ukraińskie ministerstwo do szacowania rozmiarów szarej strefy. Metoda „monetarna” potwierdza spadek szarej strefy w porównaniu z 2014 r. o 3% - do poziomu 30% PKB. Metoda „wydatki społeczeństwa-obrót detaliczny” wskazuje na obniżkę udziału szarej strefy do 56% PKB (w 2014r. - 58%). Kalkulacje wg. metody opierającej się na zużyciu energii elektrycznej potwierdziły, że szara strefa zmniejszyła się w porównaniu z 2014 r. o 2% do poziomu 36% PKB.

W Ministerstwie wskazuje się na szereg czynników, które spowodowały zmniejszenie się udziału nieoficjalnego segmentu gospodarki. Są to m.in.: współpraca z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, restrykcyjna polityka monetarna, względna stabilizacja na rynku walutowym, stopniowe zmniejszanie się inflacji, większa niż w kryzysowym 2014 roku aktywność podmiotów gospodarczych na rynku wewnętrznym.

W 2105 roku postępowało zubożenie społeczeństwa. W wyniku zmniejszenia się rzeczywistych zarobków, wzrostu opłat komunalnych, zadłużeń w wypłatach wynagrodzeń - zmniejszył się popyt konsumencki.

Podmioty gospodarcze przystosowały się jednak do pracy w warunkach kryzysu i konfliktu zbrojnego. W porównaniu z 2014 r. o 5,8% spadła ilość nierentownych przedsiębiorstw do poziomu 31,9%. Wartość strat w gospodarce spadła o 11,1%, zaś dochody wzrosły łącznie o 1,51%. To wpłynęło na polepszenie wskaźnika wg metody „rentowności firm”.

Zaznacza się, iż głównymi czynnikami powodującymi działanie przedsiębiorstw ukraińskich w „szarej strefie” jest wysoki stopień nacisku podatkowy, a także brak znaczących działań deregulujących rynek.

Źródło: “The Real Estate Market”

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert