Zgodnie z w/w rozporządzeniem, dopuszczenie do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej niektórych wyrobów z żelaza i stali wymienionych w załączniku I do w/w rozporządzenia podlega uprzedniemu nadzorowi unijnemu zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/478 i rozporządzeniem (UE) 2015/755. Ma to zastosowanie do przywozu, którego waga netto przekracza 2 500 kg. Klasyfikacja wyrobów objętych powyższym rozporządzeniem jest oparta na unijnej nomenklaturze celnej i statystycznej („TARIC”). Pochodzenie wyrobów objętych niniejszym rozporządzeniem ustala się zgodnie z art. 60 unijnego kodeksu celnego.
Dopuszczenie do swobodnego obrotu na terenie Unii Europejskiej wyrobów, o których mowa w art. 1 Rozporządzenia wykonawczego komisji (UE) 2016/670, uwarunkowane jest przedłożeniem dokumentu nadzoru wydanego przez właściwe władze państwa członkowskiego oraz wystawiany jest automatycznie, bezpłatnie, dla dowolnej żądanej ilości, w ciągu pięciu dni od złożenia wniosku przez każdego importera dokonującego przywozu do UE, niezależnie od miejsca jego siedziby na terytorium Unii. Dokument nadzoru wydany przez jeden z urzędów wymienionych w załączniku II Rozporządzenia jest ważny na terenie całej Unii.
W/w rozporządzenie ma zastosowanie od dnia jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej do dnia 15 maja 2020 r.
Dodatkowa informacja na w/w temat dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy.
Źródło: EUR-Lex, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy