Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPoziom eksportu miodu z Ukrainy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2016-05-12 16:01:29
aktualności, miód, eksport

Zgodnie z danymi Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy, w 2015 r. z Ukrainy wyeksportowano ponad 36 tys. ton miodu na łączną kwotę około 84 mln USD, z czego ponad 26 tys. ton (około 60 mln USD) wyeksportowano do Europy.

W 2014 r. eksport miodu ukraińskiego sięgnął ponad 36,3 tys. ton, a wartość – ponad 93 mln USD, w tym do krajów Europy wyeksportowano ponad 26 tys. ton miodu o łącznej wartości ponad 66 mln USD. Wg oceny Prezydenta Związku Pszczelarzy Ukrainy W. Stretowycza, potencjał eksportowy pszczelarzy ukraińskich wynosi co najmniej 50 tys. ton miodu, a maksymalne możliwości produkcyjne – 120-140 tys. ton). Jednak, aby wykorzystać ten potencjał, niezbędne jest polepszenie sytuacji w branży oraz określenie potencjalnych jej możliwości. Kolejnym problemem do rozwiązania jest jakość ukraińskiego miodu. Z 51 przedsiębiorstw eksportujących miód z Ukrainy 3 trafiło na tzw. czarną listę właśnie ze względu na nieodpowiednią jakość produktu, a mianowicie w związku z obecnością antybiotyków w produkcie.

Źródło: „Uriadowyj Kurier”