Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPropozycja zmian w regulacjach prawnych dot. eksportu złomu z Ukrainy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2016-04-20 20:09:54
aktualności, eksport, złom

Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała w pierwszym czytaniu projekt ustawy zakładający zwiększenie cła eksportowego na złom metali z dotychczasowych 10 EUR za 1 tonę do 35 EUR.

Ponadto dokument przewiduje wstrzymanie na okres trzech lat obowiązywanie kontyngentów na eksport złomu z Ukrainy oraz zniesienie obowiązkowej rejestracji kontraktów na eksport złomu (w ocenie ukraińskich eksporterów złomu metali, procedura rejestracji kontraktów eksportowych była największym czynnikiem korupcjogennym w tym sektorze).

Podwyższenie cła eksportowego na złom metali jest sprzeczne z zobowiązaniami Ukrainy wobec Światowej Organizacji Handlu, bowiem zgodnie z wymogami w/w organizacji międzynarodowej cło na eksport złomu metali z Ukrainy obniżono do dotychczasowego poziomu 10 EUR za 1 tonę. Równocześnie przedstawiciele rynku krytycznie oceniają inicjatywę podwyższenia w/w opłaty wskazując, iż może to spowodować całkowite wstrzymanie dostaw złomu na rynki zagraniczne.

***

Zgodnie z danymi Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy, w I kwartale 2016 r. z Ukrainy wyeksportowano 11,5 tys. ton złomu metali na kwotę 2,5 tys. USD. Dla porównania w analogicznym okresie 2015 r. wskaźniki te wynosiły odpowiednio 265,8 tys. ton i 69 tys. USD.

Źródło: „Biznes”