Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPropozycja zniesienia moratorium na eksport drewna okrągłego z Ukrainy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2016-04-05 21:09:56
aktualności, moratorium, drewno

Gabinet Ministrów Ukrainy w dniu 22 marca 2016 r. przekazał do rozpatrzenia przez Radę Najwyższą Ukrainy projekt ustawy zakładający m.in. zniesienie moratorium na eksport drewna okrągłego z Ukrainy.

Równocześnie projekt ustawy zakłada uruchomienie aukcji na sprzedaż drewna okrągłego i tarcicy nieobrobionej, przy czym w pierwszej kolejności prawo do nabycia drewna w trakcie aukcji przysługiwać będzie rezydentom Ukrainy (bez prawa do eksportu zakupionego drewna). Nierezydenci otrzymaja prawo do nabycia drewna, które nie zostało zakupione przez podmioty ukraińskie.

Ponadto dokument zakłada wprowadzenie elektronicznego systemu ewidencjonowania drewna w kraju przez wszystkie nadleśnictwa w celu monitoringu wycinki drzew i wykorzystania drewna.

***

Od 1 listopada 2015 r. Ukraina wprowadziła 10-letnie moratorium na eksport drewna okrągłego.

Zgodnie z nowelizacją ustawy „O zasadach państwowej regulacji działalności podmiotów gospodarczych, związanej z dystrybucją i eksportem drewna” z dniem 1 listopada 2015 r. w Ukrainie obowiązuje zakaz eksportu drewna okrągłego (kod celny zgodnie z ukraińskim klasyfikatorem towarowym UKTZED 4403) z wyłączeniem drewna sosnowego. W przypadku drewna sosnowego moratorium wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Ponadto od 10 października 2015 r. nabrał mocy prawnej pkt. 3 w/w ustawy, zakładający obowiązek uzyskiwania przez eksporterów drewna (nie dotyczy drewna okrągłego objętego w/w moratorium) i tarcicy certyfikatów pochodzenia danych produktów wydawanych przez nadleśnictwa w celu ich wywiezienia za granicę Ukrainy.

Źródło: „Europejska Prawda”