Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKompromisowy wariant reformy podatkowej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2015-12-09 14:18:18
aktualności, reforma podatkowa, wariant kompromisowy

Ministerstwo Finansów Ukrainy przedstawiło kompromisowy wariant reformy podatkowej.

W szczególności w w/w wersji reformy podatkowej zaproponowano kompromisowe stawki podatku od dochodów osób fizycznych, podatku od zysków przedsiębiorstw oraz jednolitej składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Stawki w/w podatków określone zostały na następującym poziomie:

- podatek od zysków przedsiębiorstw i podatek od dochodów osób fizycznych od 1 stycznia 2016 r. wyniesie 18%, a od 1 stycznia 2017 r. – 17%;

- jednolita stawka na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne od 1 stycznia 2016 r. wyniesie 20%, a od 1 stycznia 2018 r. podatek ten zostanie całkowicie zniesiony.

Stawki podatku VAT pozostawiono na dotychczasowym poziomie, tj. 20% - podatek z tytułu transakcji wewnątrz kraju i 7% w przypadku branży farmaceutycznej.

Ponadto w dokumencie przewidziano okres przejściowy dla gospodarstw rolnych umożliwiający dostosowanie się do ogólnego systemu opodatkowania. Zachowano również normę, zgodnie z którą podmiot gospodarczy, którego roczne obroty przekroczyły 2 mln UAH, zobowiązany jest dokonać rejestracji płatnika VAT.

Prezentacja kompromisowego wariantu reformy podatkowej w załączonym pliku (do pobrania poniżej).

***

Na początku grudnia 2015 r. opublikowano opracowany przez Gabinet Ministrów Ukrainy projekt reformy podatkowej. Podstawowe założenia reformy opisane zostały przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w wiadomości z dnia 3 grudnia 2015 r.

Informacje na temat obowiązującego obecnie w Ukrainie prawa podatkowego zamieszczone na stronie internetowej Wydzialu w zakładce „ABC Biznesu” / „Podatki, cła”.

Źródło: „Unian”, „Ekonomiczna Prawda”

Pliki do pobrania

2015128finalnrctaxreformua1
pdf | 769.18 KB
Pobierz