Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMożliwe skutki dla Ukrainy wprowadzenia przez Federację Rosyjską embarga na ukraińskie produkty spożywcze

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Viktoria Braga | 2015-12-02 12:23:46
aktualności, embargo

Federacja Rosyjska – w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. – umowy o strefie wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą – rozważa możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu wwozu do kraju artykułów spożywczych z Ukrainy, a także zakazu importu szeregu produktów spożywczych z Unii Europejskiej

Ponadto w przypadku innych towarów ukraińskich władze Federacji Rosyjskiej zapowiadają zniesienie ulgowych stawek celnych obowiązujących w handlu z krajami WNP.

W związku z powyższym, Premier Ukrainy A. Jaceniuk wydał polecenie Ministerstwu Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy, Ministerstwu Finansów Ukrainy, Państwowej Służbie Fiskalnej Ukrainy, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy oraz Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy przygotowania zmian do stosownych przepisów prawnych w zakresie zmiany trybu handlu z Federacją Rosyjską.

Nie zważając na fakt, iż Federacja Rosyjska nadal pozostaje strategicznym partnerem handlowym Ukrainy, eksport towarów z Ukrainy w tym kierunku w ciągu ostatnich lat zmniejszył się z 30% do 12,8%, a udział eksportowanych z Ukrainy do Federacji Rosyjskiej artykułów rolno-spożywczych obecnie spadł do 2% łącznego eksportu żywności Ukrainy. Wg danych Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, w ciągu 10 miesięcy 2015 r. wartość wwiezionych na obszar celny Federacji Rosyjskiej ukraińskich artykułów spożywczych wyniosła 254 mln USD (dla porównania w analogicznym okresie 2014 r. – 937 mln USD). Największy spadek eksportu zanotowano w przypadku takich grup towarowych jak: produkty z mięsa i ryb, produkty mleczne, konserwy owocowo-warzywne, warzywa, oleje i tłuszcze, owoce i orzechy. Całkowicie wstrzymano eksport z Ukrainy takich towarów jak: mleko skondensowane, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (masło), jaja, produkty gotowe, konserwy rybne i skorupiaki, wyrobów ze zbóż i nasion roślin oleistych, a także słodyczy. Jednak szereg artykułów spożywczych i napojów (mięso i podroby, wino, kakao, sól, cukier, owoce i sery) nadal są eksportowane do Federacji Rosyjskiej. W ocenie Gabinetu Ministrów Ukrainy łączne straty biznesu ukraińskiego w roku 2016 w przypadku wprowadzenia przez władze Rosji embarga lub likwidacji ulg w handlu wyniosą około 600 mln USD.

W ocenie większości ekspertów wprowadzenie przez Federację Rosyjską embarga na żywność ukraińską nie będzie miało krytycznego znaczenia zarówno dla producentów krajowych, jak również dla gospodarki kraju, ponieważ Ukraina od kilku lat odnotowuje spadek poziomu eksportu artykułów rolno-spożywczych do Federacji Rosyjskiej. Przy czym spadek ten związany jest m.in. z wielokrotnym wprowadzaniem przez władze Rosji zakazu importu poszczególnych grup towarowych z Ukrainy, co zmusiło większość producentów i eksporterów ukraińskich do poszukiwania nowych rynków zbytu. W szczególności największy sukces w nawiązaniu nowych kontaktów handlowych odnotowali producenci mleka i produktów mlecznych, którzy rozszerzyli swoją ekspansję na kraje arabskie i rynki Dalekiego Wschodu. Ponadto producenci produktów mlecznych oczekują możliwości otwarcia się w roku 2016 rynku Unii Europejskiej. Również ukraińscy producenci jaj w roku 2015 weszli na rynek Izraela, a producentom drobiu umożliwiono eksport towarów na rynek Egiptu. Ukraińscy producenci jaj i drobiu palnują również ekspansję zagraniczną na rynek Arabii Saudyjskiej. Ponadto Ukraina wznowiła eksport mięsa i produktów mięsnych do Mołdawii, Armenii, Uzbekistanu, Kirgizji, a także produktów mlecznych do Kazachstanu i Chin.

Eksperci nie wykluczają także możliwości wwozu towarów ukraińskich do Federacji Rosyjskiej przez terytorium Białorusi. Możliwość taka istnieje przede wszystkim w przypadku towarów wiezionych luzem, które po wwiezieniu na terytorium Białorusi są pakowane w opakowania z etykietami producentów miejscowych. Jednak, po wprowadzeniu przez Ukrainę od 20 stycznia 2016 r. ceł specjalnych na szereg importowanych z Białorusi towarów, dostawa towarów ukraińskich oznakowanych etykietami białoruskimi na rynek rosyjski będzie znacznie utrudniona, ponieważ zmusi władze tego kraju do wprowadzenia analogicznych ograniczeń.

***

Pod koniec listopada 2014 r. władze Federacji Rosyjskiej uchwaliły decyzję o wprowadzeniu cła wwozowego na importowane z Ukrainy towary w przypadku wejścia w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej pomiędzy UE i Ukrainą. Ponadto w sierpniu 2015 r. rząd Federacji Rosyjskiej uchwalił decyzję o włączeniu Ukrainy do wykazu krajów objętych zakazem importu do Federacji Rosyjskiej artykułów rolno-spożywczych, surowców i żywności. W szczególności zakaz rozpowszechnia się na takie produkty jak: mięso, kiełbasy, ryby, mleko i produkty mleczne, produkty zawierające głównie tłuszcze roślinne, warzywa, owoce, orzechy oraz inne. Powyższe ograniczenia również wejdą w życie po przyłączeniu się Ukrainy do strefy wolnego handlu z krajami UE.

Źródło: „Biznes”, „Korespondent”

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Leżaki drewniane

Leżaki drewniane od Sport Service to świetna propozycja na wiosnę oraz lato dla osób lubiących re...
Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

Leżaki ogrodowe

Leżaki ogrodowe z oferty Sport Service to produkt idealnie nadający się do wypoczynku w nadchodzą...
Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

Leżaki plażowe

Nadchodzi wyczekiwany przez wielu z nas sezon letni, planujemy więc urlopy oraz szukamy miejsc do...
Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert