Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAktualna sytuacja na ukraińskim rynku złomu metali

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2015-11-09 13:40:14
aktualności, złom, eksport

Obecnie na ukraińskim rynku hutniczym odnotowywany jest deficyt złomu metali czarnych.

W ocenie przedstawicieli ukraińskich zakładów hutniczych brak surowca na rynku wewnętrznym związany jest z katastroficzną sytuacją w sektorze skupu złomu metali, której przyczyną są niskie ceny skupu złomu w kraju.

W ocenie przedsiębiorstwa państwowego „Ukrpromwnieszekspertyza” w 2015 r. zapotrzebowanie ukraińskich producentów wyrobów z metali na surowce zagraniczne wyniesie około 3,4 mln ton, tj. prawie o 1 mln ton mniej, niż w roku poprzednim. Przy tym poziom zaopatrzenia w złom w roku 2015 osiągnie zaledwie 4,3 mln ton (o 0,8 mln ton mniej w porównaniu ze wskaźnikiem roku 2014).

W okresie styczeń – wrzesień 2015 r. z Ukrainy wyeksportowano 1,081 mln ton złomu metali czarnych, tj. o 54,3% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. W całym roku 2015 deficyt surowca szacowany jest na poziomie 700 tys. ton. W ciągu ostatnich 9 miesięcy deficyt złomu na Ukrainie stanowił 586 tys. ton, tj. 20% łącznego zapotrzebowania ukraińskiej branży hutniczej na w/w surowiec. Z powodu braku surowca szereg przedsiębiorstw hutniczych w Ukrainie zmuszonych zostało do wstrzymania swojej działalności.

Źródło: „Biznes”