Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWejście w życie ustawy dotyczącej przeprowadzenia abolicji podatkowej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-19 12:54:10
aktualności

W gazecie rządowej „Gołos Ukrainy” opublikowano ustawę przewidującą przeprowadzenie tak zwanej „abolicji podatkowej" - zaprowadzenie mechanizmu dobrowolnego deklarowania przez osoby fizyczne i prawne nielegalnych dochodów.

W gazecie rządowej „Gołos Ukrainy” opublikowano ustawę "O wniesieniu zmian do Kodeksu Podatkowego Ukrainy dotyczących osobliwości sprecyzowania zobowiązań podatkowych w odniesieniu do podatku dochodowego osób prawnych i podatku od wartości dodanej w przypadku zastosowania kompromisu podatkowego”.

* * *

W/w ustawa przewiduje przeprowadzenie tak zwanej „abolicji podatkowej" - zaprowadzenie mechanizmu dobrowolnego deklarowania przez osoby fizyczne i prawne nielegalnych dochodów. Zgodnie z dokumentem, mechanizm „kompromisu podatkowego” będzie stosowany wyłącznie w przypadku zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od dochodów i podatku VAT, które powstały przed 1 kwietnia 2014 r. przy czym w/w mechanizmem objęte również mogą być zobowiązania podatkowe, w przypadku których prowadzone są postępowania odwoławcze lub sądowe. Podatnik, który dobrowolnie zadeklaruje nielegalne dochody, uzyskane przed 1 kwietnia 2014 r., zobowiązany będzie do spłaty 5% od kwoty niezgłoszonych zobowiązań podatkowych, z kolei 95% tych zobowiązań zostanie umorzone. Ponadto osoby te zwolnione zostaną z odpowiedzialności karno-skarbowej. Abolicja podatkowa będzie możliwa w ciągu 90 dni od dnia wejścia w życie stosownej ustawy.

Ustawa "O wniesieniu zmian do Kodeksu Podatkowego Ukrainy dotyczących osobliwości sprecyzowania zobowiązań podatkowych w odniesieniu do podatku dochodowego osób prawnych i podatku od wartości dodanej w przypadku zastosowania kompromisu podatkowego” weszła w życie z dn. 17 stycznia 2015 roku.

 

Szczegółowe informacje w treści ustawy (do pobrania poniżej). 

 

Źródło: "Gołos Ukrainy", "Interfaks Ukraina"
Pliki do pobrania

Ustawa
pdf | 183,23 KB
Pobierz