Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSposoby rejestracji spółek

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 15:47:09
ukraina, spółki, rejestracja

Zgodnie z ukraińskimi przepisami rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby prawne lub osoby fizyczne-indywidualnych przedsiębiorców, a także przez przedstawicielstwa zagranicznych podmiotów gospodarczych, zależy od zarejestrowania danej formy prowadzenia działalności gospodarczej w odpowiednim rejestrze.

Rejestracji podlegają również umowy o wspólnej działalności gospodarczej.

Rejestracja osób prawnych polega przede wszystkim na uzyskaniu wpisu do Jednolitego Rejestru Osób Prawnych i Osób Fizycznych – Przedsiębiorców. Poza zarejestrowaniem swojej działalności w w/w rejestrze, osoby prawne wpisywane są również do ewidencji Państwowej Służby Statystyki Ukrainy, Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy oraz stosownych funduszy obowiązkowych ubezpieczeń społecznych – Funduszu Ubezpieczeń Emerytalnych, Funduszu Obowiązkowych Ubezpieczeń na Wypadek Tymczasowej Utraty Zdolności do Pracy, Funduszu Obowiązkowych Ubezpieczeń od Nieszczęśliwych Wypadków i Chorób Zawodowych oraz w Funduszu Obowiązkowych Ubezpieczeń na Wypadek Bezrobocia. Kolejną niezbędną procedurą dla osoby prawnej jest otwarcie konta bankowego. Wyrobienie pieczątek już nie jest niezbędną procedurą.

 

 

W przypadku rejestracji osoby fizycznej prowadzącej własną działalność gospodarczą, poza obowiązkową rejestracją w Jednolitym Rejestrze Osób Prawnych i Osób Fizycznych –Przedsiębiorców, organach podatkowych, organach statystycznych oraz w w/w funduszach obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, taka osoba jest zobowiązana – w przypadku zatrudniania własnych pracowników w oparciu o umowę o pracę – do rejestracji takiej umowy w organach Państwowej Inspekcji Pracy Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy. Uzupełnieniem procedur rejestracyjnych jest otwarcie konta bankowego.

Rejestracja przedstawicielstwa zagranicznego podmiotu (tzw. akredytacja) polega na uzyskaniu zaświadczenia o rejestracji z Ministerstwa Rozwoju i Technologii Gospodarczego i Handlu Ukrainy. Ponadto, przedstawicielstwa zobligowane są do zarejestrowania się w Państwowej Służbie Statystyki Ukrainy, Państwowej Służbie Podatkowej Ukrainy oraz – w przypadku gdy zatrudniają one własnych pracowników w oparciu o ukraińskie prawo pracy – w w/w funduszach obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Analogicznie jak w przypadku rejestracji osób prawnych, przedstawicielstwa otwierają również konta bankowe oraz wyrabiają sobie pieczątki firmowe. Umowy o wspólnej działalności inwestycyjnej rejestrowane są przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii Gospodarczego i Handlu Ukrainy (lub upoważnione do tego przez ten resort organy – zwykle administracje obwodowe), a następnie przez Państwową Służbę Podatkową Ukrainy.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert