Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKolejne zmiany w ustawie „O spółkach akcyjnych”

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2015-12-17 12:45:01
aktualności

W dniu 27 marca 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy „O spółkach akcyjnych”.

W dniu 27 marca 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy „O spółkach akcyjnych”.

W szczególności nowe przepisy przewidują możliwość podejmowania decyzji o skróceniu terminu wypłaty dewidend podczas walnego zgromadzenia danej spółki akcyjnej.

Dodatkowo, nie może być zmienione (zniesione) poprzez wniesienie odpowiednich zmian do statutu danej spółki akcyjnej prawo akcjonariuszy w kwestiach wnoszenia swoich propozycji do agendy walnego zgromadzenia, wynoszenia nowych kandydatur do organów spółki, a także trybu wnoszenia tych propozycji.

Szczegółowa informacja w załączonej ustawie (dokument do pobrania poniżej).

***

W dniu 30 stycznia 2015 r. w gazecie rządowej „Uriadowyj Kurier” i „Gołos Ukrainy” opublikowano nowelizację ustawy „O spółkach akcyjnych”. W szczególności dokument zakładał obniżenie kworum wymaganego do podejmowania decyzji podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy z dotychczasowych 60% do 50%+ 1 akcja.

Powyższe zmiany powinne przyczynić się do ułatwienia zarządzania spółkami akcyjnymi, m.in. w przypadku akcjonariuszy większościowych.

Warto zwrócić uwagę, że w odniesieniu do spółek akcyjnych z udziałem skarbu państwa zapisy w/w ustawy obowiązują od daty jej oficjalnego opublikowania, tj. od 31 stycznia 2015 r. W odniesieniu do pozostałych spółek akcyjnych nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. 

Źródło: „Arzinger”     
Pliki do pobrania

Ustawa
pdf | 204.37 KB
Pobierz