Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUproszczenie procedury zawieszania działalności gospodarczej przez osobę prawną

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2015-12-17 12:46:37
aktualności

Opublikowano nowelizację ustawy „O rejestracji państwowej osób prawnych i osób fizycznych-przedsiębiorców”, ukierunkowaną na uproszczenie procedury zawieszania działalności przez podmiot gospodarczy poprzez fuzję, podział lub reorganizację

W gazecie rządowej „Uriadowyj Kurier” opublikowano nowelizację ustawy „O rejestracji państwowej osób prawnych i osób fizycznych-przedsiębiorców”, ukierunkowaną na uproszczenie procedury zawieszania działalności przez podmiot gospodarczy poprzez fuzję, podział lub reorganizację.

Zgodnie z w/w ustawą, rejestrator państwowy ma prawo odmówić rejestracji faktu zawieszenia działalności gospodarczej przez podmiot gospodarczy w przypadku, jeżeli w Jednolitym rejestrze państwowym osób prawnych i osób fizycznych-przedsiębiorców brakuje wpisu o zawieszeniu działalności gospodarczej przez zależne od danej osoby prawnej wyodrębnione oddziały, których udziały nie zostały określone w bilansie zdawczym. Równocześnie rejestrator państwowy zobowiązany jest do wprowadzenia do Jednolitego rejestru państwowego zmian odnośnie ich nowego właściciela. Dane te wprowadzane są na podstawie informacji przekazanych przez osobę prawną, która wystąpiła o zaprzestanie swojej działalności gospodarczej.

Ponadto wobec osoby prawnej znajdującej się w procesie zawieszania działalności gospodarczej poprzez fuzję, podział lub reorganizację nie będą stosowane następujące ograniczenia:

-  zakaz dokonywania zmian w  rejestrze państowym w dokumentach założycielskich danej osoby prawnej;

- zakaz dokonywania rejestracji państwowej nowej osoby prawnej, której założycielem jest osoba prawna będąca w procesie zawieszenia swojej działalność gospodarczej;

- zakaz wprowadzania do Jednolitego rejestru państwowego zmian dotyczących informacji o wyodrębnionych oddziałach danej osoby prawnej (nie dotyczy informacji związanej z ich likwidacją).

Powyższe ograniczenia dotyczą wyłącznie osób prawnych zawieszających swoją działalność gospodarczą poprzez likwidację.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 7 maja 2015 r.

Źródło: „Uriadowyj Kurier”, www.DLF.ua