Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWprowadzenie cła na wwóz towarów z Ukrainy do Krymu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2015-10-11 20:56:04
aktualności

Biuro prasowe Służby Celnej Krymu poinformowało o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2015 r. cła na towary wwożone do Krymu z terytorium Ukrainy.

Biuro prasowe Służby Celnej Krymu poinformowało o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2015 r. cła na towary wwożone do Krymu z terytorium Ukrainy.

***

W dniu 27 września 2014 r. nabrała mocy prawnej ustawa „O utworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej „Krym” oraz zasadach prowadzenia działalności gospodarczej na tymczasowo okupowanym terytorium”.

Celem dokumentu jest zwiększenie kapitalizacji i zapewnienie wypłacalności podmiotów gospodarczych ewakuowanych z terytorium okupowanego oraz okazanie wsparcia osobom fizycznym, które dobrowolnie lub z przymusu opuściły tymczasowo okupowane terytorium półwyspu.

W szczególności dokument przewiduje utworzenie na terytorium półwyspu specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) na okres 10 lat bez zgody organów władzy miejscowej i wykonawczej oraz zawiera mechanizmy ukierunkowane na uregulowanie poszczególnych aspektów współpracy osób fizycznych z osobami prawnymi działającymi zarówno na terytorium SSE na Krymie, jak również za jego granicami.

Zgodnie z dokumentem przedsiębiorstwa znajdujące się na terytorium SSE zwolnione zostają z obowiązku odprowadzania obowiązkowych podatków i opłat. Osoba fizyczna, odprowadzająca podatki poza specjalną strefą ekonomiczną, tj. na innym terytorium Ukrainy, zobowiązana jest do zadeklarowania posiadanych przez daną osobę nieruchomości mieszkalnych, znajdujących się na terytorium SSE „Krym”.

Ponadto ustawa przewiduje, iż towary wyprodukowane, przetworzone lub będące w obrocie na tymczasowo okupowanym terytorium Ukrainy przed wejściem w życie ustawy „O zapewnieniu praw i swobód obywateli i stan prawny tymczasowo okupowanego terytorium Ukrainy”, uważane są za towary wyprodukowane na Ukrainie, co powoduje, że ich przemieszczenie na inne terytorium Ukrainy nie jest objęte regulacjami taryfowymi i pozataryfowymi do dnia 1 stycznia 2015 r.

Równocześnie ustawa  przewiduje ochronę praw majątkowych i innych niż własność osób fizycznych i osób prawnych-przedsiębiorców na terytorium SSE „Krym” zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem Ukrainy, w tym również ochronę inwestycji zagranicznych.

Dokument utraci swoją moc po powrocie terytorium Autonomicznej Republiki Krym oraz miasta Sewastopol pod jurysdykcję Ukrainy pod warunkiem całkowitego odszkodowania strat poniesionych w skutek okupacji terytorium półwyspu.    

Źródło: „RBK-Ukraina”

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert