Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSytuacja na rynku nieruchomości w Charkowie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2015-10-11 20:20:02
aktualności

Charkowska Izba Przemysłowo-Handlowa opublikowała dane odnośnie sytuacji na rynku wynajmu nieruchomości w Charkowie na przełomie 2014 r./2015 r.

Charkowska Izba Przemysłowo-Handlowa opublikowała dane odnośnie sytuacji na rynku wynajmu nieruchomości w Charkowie na przełomie 2014 r./2015 r.

Pomieszczenia biurowe

W roku 2014 w Charkowie zanotowano spadek zainteresowania najmem pomieszczeń biurowych.

Średnia cena wynajmu powierzchni biurowej klasy A (pomieszczenia biurowe w nowych biurowcach z dogodną lokalizacją i układem pomieszczeń, wysokim poziomem wykończenia i wyposażenia) w Charkowie wynosiła w 2014 r. 131 UAH za 1 m². W przypadku powierzchni biurowej klasy B (analogiczne pomieszczenia biurowe jak w klasie A, ale w mniej dogodnej lokalizacji) cena ta wynosiła 102 UAH za 1 m², zaś w przypadku powierzchni biurowej klasy C (charakteryzuje się niskim standardem) i D (biura znajdujące się w budynkach administracji publicznej, często to biura przerobione z pomieszczeń niemieszkalnych) odpowiednio: 87 UAH za 1 m² i 50 UAH za 1m².

Na początku roku 2015 zanotowano niewielki wzrost stawek wynajmu pomieszczeń biurowych (+3%) w porównaniu z poziomem tych stawek w styczniu 2014 r. wskutek podwyższenia w Ukrainie opłat komunalnych i wzrostem wydatków na utrzymanie biura. Na dzień dzisiejszy największym zainteresowanie w Charkowie cieszą się niewielkie pomieszczenia biurowe o powierzchni do 50-150 m² położone w centralnej części miasta lub w pobliżu centrum. Znacznie rzadziej najemcę interesują powierzchnie biurowe powyżej 250-700 m². Największa część pomieszczeń biurowych wynajęta została firmom z branży IT, usług w zakresie ubezpieczenia i prawa oraz operatorom handlu internetowego. 

Pomieszczenia produkcyjno-magazynowe

W roku 2014 w Charkowie odnotowano wzrost zapotrzebowania na pomieszczenia produkcyjno-magazynowe związany z przeniesieniem mocy produkcyjnych niektórych zakładów z obwodu donieckiego i łuhańskiego do Charkowa. W II połowie 2014 r. około 28% potencjalnych najemców poszukiwało pomieszczenia o powierzchni powyżej 300 m². Jednak w okresie styczeń – luty 2015 r. ilość zainteresowanych najmem tych powierzchni zmalała do 7%. Pomieszczenia magazynowe cieszą się największym popytem wśród przedsiębiorstw zajmujących się obróbką metali, drewna, produkcja i dystrybucją materiałów budowlanych, a także wśród przedsiębiorstw przemysłu lekkiego.

 Źródło: Charkowska Izba Przemysłowo-Handlowa

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert