Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSytuacja na rynku nieruchomości biurowych w Charkowie wg stanu na 1 marca 2015 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Natalia Szymborska | 2015-10-09 23:22:47
aktualności

Charkowska Izba Przemysłowo-Handlowa opublikowała dane odnośnie sytuacji na rynku wynajmu nieruchomości biurowych w Charkowie wg stanu na 1 marca 2015 r.

Charkowska Izba Przemysłowo-Handlowa opublikowała dane odnośnie sytuacji na rynku wynajmu nieruchomości biurowych w Charkowie wg stanu na 1 marca 2015 r.

Pod koniec lutego 2015 r. wskaźnik wolnych pomieszczeń biurowych znajdujących się w centrum Charkowa oscylował wokół 5%, a w przypadku pomieszczeń położonych w innych rejonach stanowił od 10% do 15%. Na dzień dzisiejszy propozycja na rynku powierzchni biurowych znajdujących się w centrach biznesowych Charkowa składa się przeważnie z pomieszczeń o powierzchni 30-200 m². Powierzchnie powyżej 1000 m² proponowane są przez nieliczne centra biznesowe klasy A i B. W związku ze znaczną dewaluacją hrywny w roku 2014, opłaty z tytułu najmu powierzchni biurowych ustanawiane są w większości przypadkach w walucie narodowej. Maksymalna cena wynajmu powierzchni biurowej klasy A w centralnej części Charkowa w omawianym okresie wynosiła od 100 UAH do 400 UAH za 1 m² (bez uwzględnienia opłat komunalnych). W oddalonych od centrum Charkowa rejonach cena wynajmu powierzchni biurowej klasy B wynosiła od 70 UAH za 1 m². Wskazuje się, iż stawki opłat komunalnych uiszczane przez najemców biur w centrach biznesowych w ciągu roku nie uległy dużym zmianom i wynoszą średnio 12-20 UAH za 1 m². W I kwartale 2015 r. poziom opłat komunalnych stanowił średnio 12-65 UAH za 1 m² w zależności od sezonu. Jednak warto zaznaczyć, iż w niektórych centrach biznesowych klasy A i B poziom opłat komunalnych może sięgać 100-160 UAH za m².

Dodatkowe informacje na temat dynamiki cen na rynku powierzchni biurowych Charkowa na załączonych wykresach.

 Źródło: Charkowska Izba Przemysłowo-Handlowa